Pożegnanie z kawą #Eversense

Dzienny cykl życiowy diabetyka jest związany z ciągłym badaniem poziomu cukru we krwi. Ta drobna czynność nie jest szczególnie przyjemna. Niemniej istotna jest reakcja organizmu na różne jedzenie, a w przypadku cukrzycy typu 2, zmiana stylu żywieniowego jest kluczowa.

n-COFFEE-628x314

Trudno ocenić indywidualnie bez pomiaru skalę wzrostu poziomu cukru we krwi. To ani nie boli, ani nie powoduje gwizdania w uszach czy trzepotu motylich skrzydeł. W tym momencie technologia #Eversense umożliwia obserwację reakcji naszego organizmu na spożywane potrawy i napoje. Oczywiście, reakcja jest zawsze indywidualna.

Producenci dodają cukier i surop glukozowy-fruktozowy do najprzeróżniejszych produktów. Uświadomiłem sobie w pewnym momencie jak trudno jest funkcjonować cukrzykowi bez wiedzy o tym jaka jest zawartość cukru w produktach spożywczych, nie tylko w sklepie, ale na przykład w restauracjach. Na dodatek wiele produktów wskazywanych jako „zdrowe”, np. chleb żytni ma dodawane substancje słodzące. Wniosek? Czytajcie etykiety. Nawet jeśli są to wszelkie przedrostki czy „bio”, czy „eco”. Warto być czujnym na każdym kroku.

Przez cały styczeń walczyłem z problemem szalejących wskazań #Eversense. Nieustanne wzrosty i spadki. Wstawałem wcześnie rano i pracowałem do późnego wieczora nad poprawkami doktoratu. W końcu znaleźliśmy winnego, którym okazała się w moim przypadku …. kawa.

Kawę piję od ponad 30 lat w niespożytych ilościach. Kiedy dużo pracuję, bywa że kilka półlitrowych kubków dziennie. Mocną, z dużą ilością mleka, ale bez cukru. Tymczasem okazało się, że w moim przypadku nie jest to najlepszy pomysł. Kofeina jest środkiem psychoaktywnym i nie można przesadzać z jej ilością, a ponieważ następuje wzrost adrenaliny, zwiększa się również insulinoodporność. Zasadniczo kawa podnosi poziom cukru we krwi. Nie jest zła, ale trzeba kontrolować spożywaną ilość.

Warto stosować przelicznik – 0,04g kofeiny  zawarte jest w 100 mg kawy, a w jednej szklance (kubku) kawy jest 100-200 mg kofeiny. Dla przeciętnego, zdrowego człowieka bezpieczna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 600 mg/ dobę.

#Eversense umożliwia w zasadzie stałą kontrolę reakcji naszego organizmu na wszystko co spożywamy. Ten monitoring jest rzeczywiście bardzo przydatny. Tak do końca nie pożegnałem się z kawą, ale na jakiś czas odstawiłem, a w przyszłości w znacznym stopniu ograniczę jej ilość.

Poczytaj więcej na: nowoczesnicukrzycy.pl

3 uwagi do wpisu “Pożegnanie z kawą #Eversense

  1. Oszczędna

    Dla mnie kawa również jest najlepszym „napędem”, aczkolwiek ostatnio postanowiłam ją ograniczyć do 2 filiżanek dziennie. Przy okazji, staram się także coraz mniej słodzić – tak aby w końcu zejść do pół łyżeczki. 🙂

  2. Przyznam szczerze, że nie zdawałam sobie sprawy że tak to działa. No i przy okazji trzymam kciuki, bo bez kawy (przynajmniej na początku) może ni ebyć łatwo 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s