Dyszka do czytania

Też nie przepadam za łańcuszkami. Ale ten uważam za wartościowy. Każdy Czytający jest Ambasadorem Książki.

20140909-144434.jpg
Dlatego warto zachęcać Nieczytajacych do poczytania. Dziękuję Joannie Czerskiej-Thomas i Maćkowi Budzichowi za dzisiejszą nominację i żądanie wskazania 10 książek, które w jakimś zakresie mnie ukształtowały.
Ułożyłem tę listę wyłącznie w oparciu o klasyczną literaturę, pomijając książki zawodowe, których było multum.

Benchmarkuje pomysł Maćka Budzicha i najpierw krótka lista, a potem uzasadnienie.
Dla tych, ktorym chce się czytać 🙂

10XB Program Krótki:
1. Bajki Ezopa
2. Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
3. Mity Greków i Rzymian
4. Sen nocy letniej, Wiliam Szekspir
5. Lalka, Bolesław Prus
6. Ziemia Obiecana, Władysław Reymont
7. No Logo, Doktryna Szoku, Naomi Klein
8. Władca Pierścieni, John Ronald Reuel Tolkien
9. Seria Pan Samochodzik, Zbigniew Nienacki
10. Akwarium, Żołnierze Wolności, Wiktor Suworow

Dodatkowo
1. Norman Davies – całokształt.
2. Czterdzieści szczygłów, Wiktor Woroszylski (pierwsza czytana mi książka, jaką pamiętam do dziś)
3. Vademecum dla tych, którzy pierwszy raz, Jerzy Wittlin (pierwsza książka, przy której wyłem ze śmiechu)

Nie chciałbym traktować książek profesjonalnych „po macoszemu” dlatego w kolejnym wpisie rozpocznę łańcuszek nominacji książek, które wpłynęły na rozwój zawodowy. Jestem o nie bardzo często pytany przy najróżniejszych okazjach, stąd mam nadzieję, że taka lista będzie dla wielu bardzo przydatna.

Czytajmy i promujmy czytanie. Róbmy quizzy, konkursy, projekty marketingowe. Kupujmy książki innym. Zamiast chińskich gadżetów na konferencjach czy szkoleniach, dawajmy w prezencie ludziom książki. Wystarczy nie kupować codziennie tabloidu, by oszczędzić na dwie lektury miesięcznie. Tabloid ogłupia, dobra książka naprawdę uszlachetnia.

10 Książek Przeczytanych i Ważnych
Program Poszerzony

1. Bajki Ezopa
Kochałem bajki jako dziecko. Szkoda, że dziś zastąpiła je bardziej kultura komiksu, superbohatera czy lekko gimbazowe kreskówki. Przechodziłem Andersena czy braci Grimm. Ale Ezop był chyba najbardziej wartościowy.

2. Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
„Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś” i „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – jedne z niezwykłych zasad, które czynią nasze życie bardziej sensownym.

3. Mity Greków i Rzymian
Jeśli superbohaterowie, to raczej z tej kategorii. Mity to nieśmiertelna lektura.

4. Sen nocy letniej, Wiliam Szekspir
Lubię rytm poezji Szekspira i jego estetykę kreowania postaci. Niezapomniana była również dla mnie „Akcja – sen nocy letniej”, sztuka Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, którą oglądałem we Wrocławiu w 1987r. Zakochałem się w pantomimie jako formie wyrazu artystycznego, zanim Ireneusz Krosny stał się modny.

5. Lalka, Bolesław Prus
Wielowątkowa lektura, moim zdaniem obowiązkowa dla przedsiębiorców. Bardzo polska, ponieważ ukazuje styk typowo romantycznej i pozytywistycznej mentalności. To jest w naszej kulturze nadal bardzo aktualne.

6. Ziemia Obiecana, Władysław Reymont
Świetnie napisana i zekranizowana. Łódź do dziś ma ten klimat i jest to bardzo pozytywne. Bardzo polska książka, bardzo aktualna w warstwie portretowania procesów zmian.

7. No Logo, Doktryna Szoku, Naomi Klein
Można z Naomi Klein się zgadzać lub nie, ale jest jedną z nielicznych osób, która opisuje procesy ekonomiczne z otwartą przyłbicą.

8. Władca Pierścieni, John Ronald Reuel Tolkien
Sa tacy, dla których to jedynie najlepsza książka fantasy na świecie. Ale zamierzenie bądź nie, to literatura o przyjaźni, odpowiedzialności, ale i władzy, sojuszach i trudnych wyborach. Dziś niektórzy widzą w Rosji Mordor, a różnicach elfów, krasnoludów czy ludzi – narody Unii Europejskiej. Tolkien czytany w różnych okresach życia pozwala na odkrywanie zawsze czegoś nowego.

9. Seria Pan Samochodzik, Zbigniew Nienacki
Przygoda, przyjaźń, tajemnice. Pan Samochodzik to idealny „towar eksportowy” Polski w postaci może kiedyś nakręconego filmu w hollywoodzkiej konwencji Indiana Jones czy Lary Croft. Pomimo upływu lat, nadal się broni. Czarno-biała ekranizacja ze Stanisławem Mikulskim pasjonuje do dziś.

10. Akwarium, Żołnierze Wolności, Wiktor Suworow
Zastanawiałem się nad wyborem. Tutaj wpisałbym jeszcze Fabrykę Oficerów i 08/15 Hansa Helmuta Kirsta czy fascynujący Sołdat Nikołaja Nikulina oraz Mateusza „Biszopa” Biskupa – „Śladami zapomnianych bohaterów”.
W Wiktorze Suworowie przede wszystkim lubię jego język, niezwykłe poczucie humoru i coś, co nazwałbym „bareistycznym widzeniem świata”. W wyjątkowy sposób opisuje bezsens komunizmu i wszelkiej maści totalitaryzmów.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dyszka do czytania

  1. Jak to jest, drogi Jacku, że tyle „szpeców” od marketingu czytuje Twojego bloga (skądinąd wyjątkowa to lektura), a gdy napiszesz coś o książkach niemarketingowych, pod postem… cisza… zero komentarzy…. Wielka szkoda, że w tym temacie brak interakcji, odzewu. Czyżby nikt już niczego więcej nie czytał?
    Nowy Marketing trochę próbuje w okolicach kwietnia przy okazji Światowego Dnia Książki, zatem jest jakaś jaskółka. Tym bardziej szacunek za tę listę ze stosownym uzasadnieniem. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s